FAQ - najczęściej zadawane pytania

Pierwsze kroki Kandydata z eSelektio.com

+Czym zajmuje się eSelektio.com?

eSlektio.com to portal, którego oferta skierowana jest do firm chcących znaleźć pracownika jak najbardziej dopasowanego do swoich potrzeb i wymagań. eSelektio.com umożliwia przeprowadzenie wirtualnego procesu selekcji kandydatów z wykorzystaniem e-Assessement Center i video interview. Pracodawca sam ustala jakie cechy są dla niego kluczowe i jakie kompetencje kandydata chce zbadać, by ten sprostał wymaganiom danego stanowiska.

 

+Jak zacząć korzystać z eSelektio.com?

Korzystanie z eSelektio jest wyjątkowo proste!
Zarejestruj się na stronie by móc wziąć udział w wirtualnym e-Assessemnt Center. Po rozwiązaniu testu czekaj na odpowiedz pracodawcy. Jeśli spełnisz jego wymagania zostaniesz zaproszony do dalszego etapu rekrutacji.

+Jak przebiega proces selekcji?

Kandydat może wziąć udział w selekcji na portalu eSelektio.com poprzez link z odnośnikiem zamieszony w ogłoszeniu rekrutacyjnym lub dzięki bezpośredniemu zaproszeniu od pracodawcy. Kandydaci, którzy trafili na portal eSelektio bezpośrednio z ogłoszenia rekrutacyjnego powinni uzupełnić swoją aplikację, przesłać CV i odpowiedzieć na kilka obligatoryjnych pytań zadanych przez pracodawcę. Jeśli spełnią oni jego wymagania zostaną zaproszeni do następnego etapu, którym jest e-Assessment Center oraz Video interview.

Kandydaci zaproszeni przez pracodawcę po założeniu konta przechodzą kompleksowy proces selekcji, na który składa się rejestracja na portalu, pytania obligatoryjne, e-Assessemnt Center i Video interview.  
Po zakończeniu e-Assessment Centre pracodawca otrzymuje kompleksowe raporty i analizy osiągnięć kandydatów wraz z dostępem do nagrań z wirtualnych rozmów kandydatów. Najlepsi z nich zapraszani są bezpośrednio przez pracodawcę na ostateczną rozmowę dotyczącą decyzji o przyjęciu na dane stanowisko.

+Jak się mam przygotować do Video interview i e-Assessment Center?

Po pierwsze być sobą! Jeżeli otrzymałeś zaproszenie do tego etapu to gratulacje! Oznacza to, że znalazłeś się w czołówce osób, które najlepiej odpowiadają wymaganiom na dane stanowisko. Kilka podstawowych rad przed przystąpieniem do Video interview i e-Assessment Center:
·         Zarezerwuj sobie ok 30-45 min wolnego czasu, wyłącz telefon, znajdź spokojne i ciche miejsce.
·         Sprawdź czy sprzęt (komputer lub laptop, kamerka internetowa, mikrofon) właściwie działa, nie rozładuje się w trakcie.
·         Sprawdź czy masz zainstalowane Google Chrome, Flash Player oraz włączoną obsługę Cookies i Java Script.
·         Sprawdź działanie sprzętu na Przykładowe Zadania AC.
·         Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
·         Czytaj uważnie polecenie! 15 sek zaoszczędzone na czytaniu może przysporzyć
-  Ubierz się stosownie do sytuacji.
·         Przygotuj sobie szklankę wody gdyby zaschło w gardle.
·         Zrelaksuj się!
·         niepotrzebnego stresu!

+Co w przypadku gdy nie posiadam kamery lub mikrofonu?

Kandydat pomimo braku kamery lub mikrofonu może nadal przystąpić do rekrutacji. Nie będzie miał on jednak możliwości przystąpienia do zadań wymagających tych urządzeń peryferyjnych co w rezultacie przyczyni się do znaczącego obniżenia wyniku końcowego na tle pozostałych uczestników rekrutacji. Większość standardowych komputerów osobistych wyposażona jest już w standardzie w zestaw wspomnianych wcześniej urządzeń. Jeżeli jednak Twój komputer nie posiada obu lub jednego z nich sugerujemy, aby na czas wypożyczyć czy kupić niezbędne akcesoria albo skorzystać ze sprzętu zaprzyjaźnionej osoby. Dzięki temu zwiększysz kilkukrotnie swoje szanse na znalezienie pracy swoich marzeń.

+Czy mogę włączyć/wyłączyć nagrywanie filmu rekrutacyjnego kiedy tylko chcę?

Oczywiście istnieje możliwość przerwania nagrywania w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że nagrania będzie niekompletne,ponadto bez dźwięku lub z wygaszonym ekranem będą one gorzej oceniane przez potencjalnego pracodawcę. Nikt przecież nie milczy przez 5 minut na tradycyjnej rozmowie w cztery oczy ani nie wychodzi w trakcie spotkania.

+Czy przed nagrywaniem odpowiedzi na pytanie, widzę je z odpowiednim wyprzedzeniem?

Tak, jak najbardziej. System został zaprojektowany w taki sposób, abyś zawsze miał czas na zapoznanie się z pytaniem, zanim proces rejestrowania Twojej odpowiedzi zostanie rozpoczęty.

+Jakich pytań mogę spodziewać się podczas procesu selekcji?

Zaraz po aplikacji na ogłoszenie kandydat odpowiada na pytania obligatoryjene wybrane przez pracodawcę. Jeśli kandydat spełnia wszystkie warunki obligatoryjne zostanie on zaproszony do etapu e-Assessment Centre i Video Interview. Tu  weryfikowane są cechy i umiejętności kandydata, istotne dla pracodawcy. Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzanie umiejętności miękkich i twardych (tj, zdolności przywódcze, analityczne myślenie, spostrzegawczość, skrupulatność czy obsługa pakietu MS Office), określenie jego cech charakteru i roli jaką najczęściej odgrywa w konkretnym zespole. Zakończeniem tego etapu jest zautomatyzowane Video interview. Nie jest to rozmowa typu „live stream” co oznacza, że nie musisz być online w tym samym czasie co pracodawca.
.

+Czym jest e-Assessment Centre?

Usługa e-Assessment Centre (e-AC) została stworzona jako odpowiedź na drogie, czasochłonne i niezwykle kosztowne Assessment Centre (AC) przeprowadzane tradycyjnymi metodami. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw gier sytuacyjnych, interaktywnych testów opartych na metodzie psychologii narracyjnej pozwala na obiektywną, skuteczną i wiarygodną ocenę umiejętności zarówno twardych jak i miękkich kandydata pożądanych na danym stanowisku. Taka forma rekrutacji umożliwia Tobie podjęcie decyzji kiedy, gdzie i na jakich warunkach podejdziesz do procesu rekrutacyjnego. Po prostu logujesz się, rozwiązujesz testy, nagrywasz swoje odpowiedzi za pomocą kamerki i to wszystko. Nie jest to rozmowa typu „live stream” co oznacza, że nie musisz być online w tym samym czasie co rekrutujący.

Pierwsze kroki Pracodawcy z eSelektio.com

+Czym zajmuje się eSelektio.com?

eSlektio.com to portal, którego oferta skierowana jest do firm chcących znaleźć pracownika jak najbardziej dopasowanego do swoich potrzeb i wymagań. eSelektio.com umożliwia przeprowadzenie wirtualnego procesu selekcji kandydatów z wykorzystaniem e-Assessement Center i video interview. Pracodawca sam ustala jakie cechy są dla niego kluczowe i jakie kompetencje kandydata chce zbadać, by ten sprostał wymaganiom danego stanowiska.

+Jak zacząć korzystać z eSelektio.com?

Zarejestruj się już teraz na stronie www.eselektio.com i wybierz pakiet odpowiadający twoim potrzebom. Następnie stwórz ogłoszenie rekrutacyjne i profil idealnego kandydata. Poczekaj na wyniki i ciesz się z nowego pracownika w swoim zespole. Możesz również skontaktować się z nami w celu ustalenia niestandardowej formy współpracy. Odpowiemy na każde Twoje pytanie.

+Czy mogę przetestować eSelektio.com?

Jest to możliwe.  Skontaktuj się z przedstawicielem handlowym eSelektio.com w celu umówienia na prezentację dema realizacji projektu. 

+Jak przebiega proces selekcji kandydatów?

Kandydat może wziąć udział w selekcji na portalu eSelektio.com poprzez link z odnośnikiem zamieszony w ogłoszeniu rekrutacyjnym lub dzięki bezpośredniemu zaproszeniu od pracodawcy. Kandydaci, którzy trafili na portal eSelektio bezpośrednio z ogłoszenia rekrutacyjnego powinni uzupełnić swoją aplikację, przesłać CV i odpowiedzieć na kilka obligatoryjnych pytań zadanych przez pracodawcę.
Po wybraniu przez Ciebie najbardziej interesujących kandydatów rozpoczyna się etap polegający na przeprowadzeniu wirtualnego e-Assessment Centre, wykorzystującego gry i symulacje oparte o metodę psychologii narracyjnej. Dalej przechodzą kandydaci spełniajacy Twoje podstawowe wymagania uwzględniając jednocześnie wykształcenie i doświadczenie kandydatów.
Po zakończeniu e-AC otrzymujesz kompleksowe raporty i analizy osiągnięć kandydatów wraz z dostępem do nagrań z Video interview. Wybrani kandydaci zapraszani są bezpośrednio przez Ciebie na ostateczną rozmowę dotyczącą decyzji o przyjęciu na dane stanowisko.

+Czy otrzymam statystyki i analizy związane z procesem selekcji?

Oczywiście! Każdy proces selekcji podsumowany jest za pomocą danych charakteryzujących kandydata w każdym z mierzonych obszarów.Otrzymujesz również dostęp do wszystkich nagrań uzyskanych podczas Video interview.  Dodatkowo istnieje możliwość pobrania CV wybranych kandydatów w formie pdf.

+Często podróżuje, czy dostęp do eSelektio.com jest możliwy z dowolnego komputera?

Jak najbardziej! Usługi świadczone przez portal eSelektio.com nie wymagają  instalacji oprogramowania na komputerach. Dostęp do usługi pracodawca posiada w każdym miejscu 24h na dobę. Jedyne czego potrzebujesz to login i hasło, przeglądarka internetowa oraz dostęp do sieci www.
Możesz nawet więcej! Zawsze możesz skorzystać z formularza i wysłać na wskazany przez Ciebie adres e-mail wyniki danej rekrutacji i selekcji. Osoba, która otrzyma link będzie również mogła w przejrzysty i prosty sposób zapoznać się z kandydatami bez potrzeby zakładania konta.

+Czy możliwa jest integracja eSelektio z wewnętrznym systemem rekrutacji w mojej firmie?

Jak najbardziej! Cechujemy się niezwykłą elastycznością w procesie konstruowania modelu współpracy z naszymi partnerami. Implementacja usługi eSelektio.com na firmowych stronach kariery nie stanowi najmniejszego problemu. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółów dotyczących tego tematu.

+Czym różni się Proces od Abonamentu w eSelektio?

Abonament jest najlepszym wyjściem dla firm planujących szeroki rozwój lub przeprowadzających regularne rekrutacje. W ramach abonamentu klient wykupuje konkretną liczbę procesów do wykorzystania w ciągu roku, przy czym płatności za nie rozłożone są na 12 miesięcy. W przypadku procesu firma decyduje się na zrealizować jednorazową selekcję kandydatów dla jednego procesu rekrutacyjnego (bez ograniczeń ilości badanych kandydatów).

+Czym jest e-Assessment Centre?

Usługa e-Assessment Centre (e-AC) została stworzona jako odpowiedź na drogie, czasochłonne i niezwykle kosztowne Assessment Centre (AC) przeprowadzane tradycyjnymi metodami. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw gier sytuacyjnych, interaktywnych testów opartych na metodzie psychologii narracyjnej pozwala na obiektywną, skuteczną i wiarygodną ocenę umiejętności zarówno twardych jak i miękkich kandydata pożądanych na danym stanowisku. Taka forma rekrutacji umożliwia Kandydatowi podjęcie decyzji kiedy, gdzie i na jakich warunkach podejdzie do procesu rekrutacyjnego. Po prostu loguje się, rozwiązuje testy, nagrywa swoje odpowiedzi za pomocą kamerki i to wszystko. Nie jest to rozmowa typu „live stream” co oznacza, że rekrutujący nie musi być online w tym samym czasie co Kandydat.

+Czy wasze usługi zastąpią cały proces postepowania rekrutacyjnego?

Usługi świadczone przez portal eSelektio.com są zaprojektowane w taki sposób, aby pracodawca miał możliwość dokonania wstępnego procesu selekcji oraz rekrutacji kandydatów w sposób zdalny, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów finansowych i czasowych. Z punktu widzenia obiektywnej analizy umiejętności i kompetencji pracodawca jest w stanie w oparciu o naszą usługę od razu zaproponować kandydatowi posadę, o którą się ubiega. Biorąc pod uwagę realia współczesnego rynku pracy jesteśmy świadomi, iż Pracodawca przed podjęciem ostatecznej decyzji będzie chciał mieć możliwość umówienia się z wybranymi osobami na spotkanie „w cztery oczy”, aby poznać je osobiście przed rozpoczęciem pracy. Technologia technologią, ale ostatecznie wszyscy jesteśmy ludźmi. 

+Za co pobierana jest opłata?

Opłata pobierana jest za przeprowadzenie procesu selekcji kandydatów na jednym procesie rekrutacyjnym w ramach którego pracodawcwa otrzymuję możliwość przetestować nieograniczoną liczbę kandydatów.
Ponadto istnieje także możliwość zakupienia usługi doradztwa personalnego, czyli kompleksowego procesu rekrutacji i selekcji pracowników.

Wymagania techniczne

+Jakie wymagania musi spełniać mój komputer aby możliwe było korzystanie z eSelektio.com

eSelektio.com jest systemem, który nie wymaga instalacji oraz ma niewielkie wymagania sprzętowe. Można założyć, że większość standardowych komputerów biurowych będzie bezproblemowo z nim współpracować. Zalecane minimalne wymagania sprzętowe to: procesor 1GHZ, pamięć 256 MB RAM, rozdzielczość 1024x768, łącze internetowe 56Kbps.
Usługa dostępna jest przez Internet tak jak każda strona www. Aby z niej korzystać wystarczy jedna z popularnych przeglądarek internetowych (sugerujemy Google Chrome), zaktualizowana do obowiązującej obecnie wersji: Internet Explorer 7.0 lub nowszy, Mozilla Firefox 3.6 lub nowszy, Google Chrome. Wymagane ustawienia przeglądarki to: odblokowane wyskakujące okienka, włączona obsługa ciasteczek (cookies), włączona obsługa Java Script oraz zainstalowany Flash Player. Kandydaci w celu właściwego przebiegu procesu selekcji powinni również posiadać mikrofon, kamerkę internetową oraz myszkę.

+Co w przypadku gdy nie posiadam kamery lub mikrofonu

Kandydat pomimo braku kamery lub mikrofonu może nadal przystąpić do procesu rekrutacji. Nie będzie miał on jednak możliwości przystąpienia do zadań wymagających tych urządzeń peryferyjnych co w rezultacie przyczyni się do znaczącego obniżenia wyniku końcowego na tle pozostałych uczestników rekrutacji. Większość standardowych komputerów osobistych wyposażona jest już w standardzie w zestaw wspomnianych wcześniej urządzeń. Jeżeli jednak Twój komputer nie posiada obu lub jednego z nich sugerujemy, wypożyczyć czy kupić niezbędne akcesoria albo skorzystać ze sprzętu zaprzyjaźnionej osoby. Dzięki temu zwiększysz kilkukrotnie swoje szanse na znalezienie pracy swoich marzeń.

+Czy moje dane przechowywane w systemie są bezpieczne?

Dane kandydatów przechowywane w systemie są bezpieczne, ponieważ posiadają do nich dostęp tylko uprawnione osoby z Twojej Firmy. eSelektio.com spełnia także wymogi związane z ustawą o ochronie danych osobowych. Dodatkowym potwierdzeniem bezpieczeństwa serwisu jest fakt, że podlega on pod GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) i jest szyfrowany za pomocą protokołu SSL

Możliwe problemy techniczne

+Link z zaproszeniem na II etap rekrutacji nie działa. Co powinienem zrobić?

Jeżeli kliknięcie w link z zaproszenia do  rekrutacji nie będzie wywoływało żadnej reakcji spróbuj go skopiować i wkleić ręcznie w pasek adresu w oknie przeglądarki. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany zaloguj się na stronie eSelektio.com i w zakładce Moje rekrutacje dokonaj bezpośredniego wyboru testu do którego uzyskałeś dostęp

+Nie otrzymałem maila potwierdzającego rejestrację w serwisie. Co teraz?

System najczęściej wysyła maila potwierdzającego rejestrację w serwisie w ciągu 5 minut od jej dokonania, jednak może to trwać nawet do 1h. Jeżeli po tym czasie nie znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej takiej wiadomość, sprawdź folder SPAM na swoim koncie pocztowym. Jeżeli nadal nie możesz znaleźć wiadomości potwierdzającej, sprawdź czy adres mailowy podawany w formularzu rejestracyjnym jest prawidłowy. Polecamy również funkcję rejestracji poprzez konta w mediach społecznościowych: www.facebook.com oraz www.google.com

+Co się stanie gdy połączenie internetowe zostanie przerwane podczas nagrywania rozmowy/realizacji testu?

Bez obaw, w przypadku zerwania połączenia internetowego, jest możliwość JEDNOKROTNEJ reaktywacji danego testu od momentu w którym się go przerwało. W tym celu należy zalogować się ponownie na platformie i w zakładce REALIZOWANE wybrać przerwany test. Niestety, aby wyrównać szanse wszystkim kandydatom i uniemożliwić wszelkie próby oszustwa za bieżące zadanie/pytanie w ramach danego testu kandydat otrzymuje 0 punktów. 2 krotne zerwanie połączenia jest równoznaczne z brakiem kolejnej możliwości podejścia do danego testu. 

+Jakość dźwięku podczas nagrywania jest słaba. Czy mogę coś zrobić?

Jeżeli w trakcie testu mikrofonu zauważysz problem sugerujemy spróbować 1 z 2 poniższych sposobów.
W przypadku korzystania ze słuchawek z mikrofonem:
Proszę sprawdź, czy słuchawki podłączone są prawidłowo do komputera (pomogą ci w tym odpowiednie oznaczenia kolorystyczne). Sprawdź czy mikrofon nie jest za bardzo odsunięty od twoich ust. Czasami drobna korekta jego położenia może w sposób znaczący poprawić, jakość nagrywanego dźwięku.
W przypadku korzystania z wbudowanego mikrofonu proszę sprawdź w ustawieniach systemowych, czy mikrofon nie jest wyciszony lub jego poziom głośności nie jest zbyt niski. 
Aplikacja eSelektio.com jest zaprojektowana w taki sposób, aby automatycznie filtrować wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia, jednakże w celu poprawienia jakości nagrań prezentowanych Twojemu przyszłemu pracodawcy upewnij się, że miejsce w którym będziesz podchodził do realizacji danego etapu jest stosunkowo ciche. 

+Moja kamera jest zainstalowana prawidłowo, ale system jej nie rozpoznaje. Jak postąpić?

Jeżeli Twoja kamera internetowa jest zainstalowana prawidłowo, a mimo to aplikacja eSelektio.com nie jest w stanie jej wykryć, oznacza to najprawdopodobniej że inny program, jak na przykład Skype korzysta z niej w chwili obecnej. Jako rezultat witryna eSelektio nie jest w stanie uzyskać dostępu do kamery. Proszę sprawdź czy inne aplikacje tego typu są zamknięte, odśwież okno przeglądarki I spróbuj raz jeszcze. Jeżeli kamera jest podłączona do Twojego komputera poprzez złącze USB upewnij się, czy wszystkie przewody są dociśnięte i poprawnie zaimplementowane. Upewnij się czy korzystasz z Google Chrome, zainstalowany jest Flash Player oraz czy włączona jest obsługa Java Script.

+Co zrobić jeżeli przez przypadek zamknę okno przeglądarki podczas rozwiązywania testu/nagrywania rozmowy?

Bez obaw, w przypadku nieumyślnego zamknięcia przeglądarki internetowej, jest możliwość JEDNOKROTNEJ reaktywacji danego testu od momentu w którym się go przerwało. W tym celu należy zalogować się ponownie na platformie i w zakładce REALIZOWANE wybrać przerwany test. Niestety, aby wyrównać szanse wszystkim kandydatom i uniemożliwić wszelkie próby oszustwa za bieżące zadanie/pytanie w ramach danego testu kandydat otrzymuje 0 punktów. 2 krotne zerwanie połączenia jest równoznaczne z brakiem kolejnej możliwości podejścia do danego testu.

+Zapis materiału wideo nie powiódł się lub nie chce działać. Co zrobić?

Minimalna prędkość internetu na Twoim komputerze powinna wynosić 1mb/512kb/s, ważne jednak aby prędność wysyłania danych była nie mniejsza nić 515 kb/s gdyż może to powodować problemy techniczne w przesyłaniu zapisu video. Jeżeli nie jesteś pewien jakie posiadasz aktualnie łącze, możesz sprawdzić to na stronie: http://www.speedtest.pl. UWAGA ( zapis materiału video nie działa na komórkach/smartphonach)
Ponadto na mniej wydajnych komputerach mogą pojawiać się problemy z zapisem. W takim przypadku kliknij na obszar obrazu z kamery prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz ustawienia i zakładkę magazyn lokalny. Zwiększ ilość danych jakie eSelektio.com może przechowywać na twoim komputerze przesuwając suwak w prawo. Upewnij się czy korzystasz z Google Chrome, zainstalowany jest Flash Player oraz czy włączona jest obsługa Java Script.
Jeśli problem będzie się powtarzał niezwłocznie skontaktuj się z nami.